שם:
טל':
אימייל:
מילון מונחים

כנס

הוא מפגש, בן שעות אחדות או ימים מעטים, המוקדש לנושא מסוים. במהלך הכנס ניתנות הרצאות בנושא הכנס, ומתקיימים מפגשים אישיים בין משתתפי הכנס. לעתים כולל הכנס גם חלק בידורי.
תערוכה היא הצגה מסודרת של חפצים. בניגוד ליריד, שמטרתו המרכזית היא מסחר, התערוכה מיועדת להצגת אמנות (הנאה והערכה אסתטית), למטרות חינוכיות, תעמולתיות או לצורכי הקניית ידע. תערוכות נערכות לרוב במוזיאונים, בגלריות לאמנות ובמוסדות ציבור מרכזיים.


יריד
התכנסות של אנשים שנועדה להצגת סחורה, למסחר בה ולצורכי בידור. הפעילויות ביריד הינן מגוונות ומשתנות ממועד למועד ומתרבות לתרבות. דוגמאות לפעילויות נהוגות הינן הצגת חיות, קיום שוק, הצגות רחוב, מכירות פומביות, זימרה, טעימות מזון, התפקדות למפלגות ועוד פעילויות רבות אחרות.

באנר (Banner)

מונח הלקוח מהשפה האנגלית ומשמעותו "כרזה".  בתחום התערוכות- המונח באנר מתייחס למסר הפרסומי המודפס ע"ג בד , באמצעות הדפסה דיגיטאלית. בהקשר של האינטרנט -באנר הוא מודעה המשמשת לפרסום ומטרתה למשוך גולשים מהאתר שבו מופיע הבאנר אל האתר המפרסם.

בד פלריג
הסוג הזול ביותר של שלטי בד, גם חומר זה מתחלק לשניים, החומר הזול ביותר שהוא חומר פלסטי דק עליו בדרך כלל מדפיסים בצבע אחד או שניים (שיטת הטמפון) בדרך כלל שלטי בחירות, לפני בחירות מתמלאים הצמתים שלנו בשלטי בד אלו. קיים גם פלריג עבה שניתן להדפיס עליו במכונת הדפסה דיגיטלית, עד לפני מספר שנים נהגו לעשות שלטי בד (טרנספרנטים – שלטים התלויים מעל רחובות בעיר וקשורים לשני עמודים בצידי הכביש) מחומר זה שהיה זול בהרבה מיריעת PVC (שמשונית), היום שמחיר השמשונית ירד, כמעט ולא מדפיסים הדפסה דיגיטלית שלטי בד בחומר זה.

בד שמשונית
יריעת PVC גמיש וחזק שרוב שלטי הבד מודפסים דיגיטלית על שמשונית זו. היתרון בחומר זה הוא מחירו הזול יחסית, רוחב הגליל (עד 5 מ') ואורך עד 50 או 100 מ' להדפסה דיגיטלית. שלטי בד משמשונית מדפיסים בדרך כלל עד למידה של כ 25 מ"ר מעבר לכך ניתן כמובן להדפיס, אך משקל שלט הבד מתחיל להיות משמעותי (שמשונית דקה שוקלת כ 400 ג"ר למ"ר) וכן באם יש צורך למתוח שמשונית על מסגרת מתכת היא יוצרת מפרש (מאחר והשמשונית אטומה), ההדפסה הדיגיטלית על שמשונית נראת יפה מאוד ושלט הבד נראה טוב, אבל מעט קשה למתיחה.

רשת מש
שלט שמשונית היינו יריעת PVC מחוררת, הרשת נועדה להוריד ממשקל שלט הבד וכן למנוע את תופעת המפרש (רוח עוברת בתוך החורים) פתרון הרשת הוא לשלטים ענקיים המיועדים לכסות בניינים, ובעצם כל שלטי הבד הענקיים שרואים על בניינים הינם שלטי רשת. גם כאן ניתן להדפיס עד 5 מ' רוחב וכמובן ניתן להלחים את שלט הבד עד לרוחב הנדרש. ההדפסה הדיגיטלית על בד רשת נראת פחות טוב מאשר על שמשונית וגם הרשת צוברת אבק ונראית פחות טוב לאחר זמן מה, אך השלטים הענקיים נתלים לזמן מוקצב וקשה להבחין באיכות בגודל זה. לתמונות של ביתנים המשולבים רשת מש לחץ כאן

PVC- ובשמו פוליוויניל כלוריד (Polyvinyl Chloride)
פולימר נפוץ בעל ערך רב בתעשייה הכימית ורבים השימושים בו. ניתן לרכך PVC באמצעות הוספת חומרים מגמישים. בצורתו הרכה משמש ה־PVC  לייצור בדים, ריפודים, צינורות גמישים, ציפוי רצפות, בידוד לחוטי חשמל, ציפויים לגגות ועוד. בתחום התערוכות השימוש הוא לרוב ב-PVC  ליצירת מיתוג באמצעות הדפסה דיגיטאלית על גביו.

קאפה
חומר מוקצף וקשיח אשר פני השטח שלו חלקים במיוחד. הדבקה על קאפה מבוצעת בדרך-כלל כאשר נדרשת רמת גימור גבוהה במיוחד, כאשר אנו מדפיסים פוסטר ואיננו מעוניינים למסגר אותו. עובייה של הקאפה וכן פני השטח החלקים שלה, יוצרים מעין מסגרת בפני עצמה ולעיתים מעדיפים אנשים לתלות את הקאפה על הקיר ללא מסגרת. סוגי הקאפות הנמצאים בשימוש בתחום ההדבקות כיום הינם: קאפה 10 מ"מ (עם/בלי דבק), קאפה 5 מ"מ (עם/בלי דבק) קאפה שחורה. לתמונות של קאפות בתערוכות לחץ כאן

קאט אאוט (Cut Out)
הינו חיתוך צורני של אימאג' כלשהו על פי קווי המתאר שלו. בתחום התערוכות משתמשים בקאט אאוט ליצירת תבליט של מוצר כלשהו במטרה למשוך את תשומת הלב אליו. בדר"כ הקאט אאוט מיוצר מקאפה\ PV. לתמונות של קאט אאוט בתערוכות לחץ כאן

פרספקס (Perspex)
חומר אקרילי, פולימר סינטטי  שכינויו הכימי הוא PMMA (Polymethyl methacrylate). הפרספקס קיים במגוון גדול של צבעים וגוונים שקופים או אטומים , מבריקים או מט.  לתמונות אמצעי תצוגה  המשולבים פרספקס לחץ כאן

פלוטר (Plotter)
ובעברית תקנית תוויין, דהיינו מדפסת ענקית) הוא מכשיר המשמש לעבודות דפוס גרפי, הוא  , או בהדפסה וקטורית,  בניגוד למדפסת רגילה. ההדפסה הוקטורית מאפשרת לבצע עבודות דפוס על נייר בגדלים שונים מן הרגיל .   שיטת עיבוד התמונה של פלוטרים היא השיטה הוקטורית בניגוד לשיטת הסריקה הרגילה המאפיינות עבודות דפוס אחרות. השיטה הוקטורית עצמה מאפשרת להגדיל כל עבודת דפוס כמעט לכל גודל, זאת מבלי להתפשר על הרזולוציה ועל איכות התמונה המתקבלת.פלוטרים מדפיסים בדיוק את העבודה הדרושה, כלומר, מתייחסת לתמונה עצמה ולא למכלול הפיקסלים השונים.